logo
Alaberz
0990 432 10 14

دماوند شمال شرقی صعود به بام ایران

3 روزه از 13 مرداد 1400 845,000 تومان موجود

قله دماوند از دیرباز مورد توجه علاقه مندان به حوزه کوهستان، کوهپیمایان و کوهنوردان در سطوح مختلف بوده است. این قله بسیار زیبا که بلندترین نقطه ایران است مسیرهای مختلفی برای صعود به خود اختصاص داده است (حدود 16 مسیر) که در این برنامه از مسیر زیبای شمال شرقی و جانپناه تخت فریدون مسیر خود را به سمت قله انتخاب خواهیم کرد. قله دماوند را می‌توان به عنوان هدف بسیار از کوهپیمایان دانست، بنابراین با ما در این برنامه زیبا همراه باشید.

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

پیش‌نیاز

شرکت در برنامه علم کوه 8 مرداد

حرکت

محل حرکت: متعاقبا اعلام خواهد شد.
زمان حرکت: چهارشنبه 00/05/13 - ساعت 16:00
وسیله نقلیه اصلی: مینی بوس
وسیله نقلیه محلی: نیسان
استان‌ مورد بازدید: مازندران (کوهنوردی سنگین)

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام اقامت
مکان توسط مکان توسط مکان توسط محل توضیح
1 - - - - - مسافر خانه روستایی روستای ناندل
2 طبیعت مسافر طبیعت مسافر طبیعت مسافر چادر تخت فریدون
3 طبیعت مسافر طبیعت مسافر - - - -
اقامت‌ها: 1 شب خانه روستایی 1 شب چادر
سهم مسافر کلا 6 وعده غذا شامل: 2 وعده صبحانه 2 وعده ناهار 2 وعده شام

برنامه سفر

1از تهران به سمت جاده هراز خواهیم رفت و بعد از گذر از جبهه جنوبی دماوند و دیدن رخ زیبای آن مسیر را در جاده هراز تا رسیدن به روستای ناندل ادامه خواهیم داد. شب را در خانه روستایی در همین روستا می‌گذرانیم.
2هدف ما در این روز رسیدن به تخت فریدون است. بنابراین صبح زود پس با وسیله نقلیه محلی حرکت را به سمت مبدا مسیر آغاز می‌کنیم و کوهنوردی ما در روز دوم آغاز خواهد شد. شب را در کنار جانپناه تخت فریدون در چادر می‌گذرانیم.
3صبح زود حرکت خود را به سمت قله آغاز خواهیم کرد. از زیبایی‌های یخچال‌های جبهه شمالی و نمای زیبای دره یخار لذت خواهیم برد و بعد از رسیدن به قله و گرفتن عکس یادگاری به سمت کمپ حرکت می‌کنیم. هدف این است که بعد از رسیدن به کمپ چادرها را جمع کنیم و مسیر بازگشت را به سمت ناندل و سپس تهران در پیش بگیریم.

لوازم ضروری

کفش ترکینگ
شلوار بیس
شلوار ترکینگ
کاپشن گورتکس
بادگیر(بارانی)
دستکش بیس
دستکش پلار
روکش دستکش
دستمال سر
کلاه آفتابی
عینک آفتابی
کوله پشتی چند روزه (بیشتر از 45 لیتر)
دو لیتر آب
تنقلات
باتون
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
کارت بیمه ورزشی
طنابچه انفرادی
کارابین پیچ
کیسه خواب سبک
زیر انداز کیسه خواب
کیف کمک‌های اولیه
کیت بقا

لوازم پیشنهادی

کرم ضد آفتاب
چرب کننده لب
دستمال کاغذی و مرطوب
زیرانداز کوچک
فندک یا آتشزنه
گاز و سرشعله
ظروف پخت و پز
قاشق، چنگال و چاقو
لیوان
قمقمه
فلاسک
قطب نما
جی پی اس
پاور بانک
کوله حمله

توضیحات مهم

اطلاعات کلی پیرامون قله دماوند

جانپناه‌ها و پناهگاه‌ها

تاکنون ۷ جانپناه و پناهگاه در مسیرهای اصلی صعود دماوند ساخته شده‌است که عبارتند از:

 1. مسجد صاحب الزمان (گوسفندسرا) که در سال ۱۳۷۱ و در ارتفاع ۳۰۰۰ متری یال جنوبی ساخته شده است.
 2. جانپناه بارگاه سوم (قدیم) که در سال ۱۳۴۶ و در ارتفاع ۴۲۰۰ جبهه جنوبی ساخته شده‌است. این پناهگاه به علت سقوط بهمن در زمستان سال ۱۳۵۱ از بین رفت و پس از یک سال، بنای سنگی جایگزین آن شد. در پیرامون آن مکان‌هایی برای چادر زدن آماده شده‌است.
 3. پناهگاه بارگاه سوم (جدید) که در سال ۱۳۸۷ و حدود ۵۰ متر بالای جانپناه قدیم (بارگاه سوم) در یال جنوبی ساخته شده‌است. این پناهگاه شامل اتاق‌های کمک‌های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی است.
 4. پناهگاه سیمرغ که در سال ۱۳۷۴ و در ارتفاع ۴۲۰۰ متری جبهه غربی ساخته شده‌است.
 5. جانپناه تخت فریدون که در سال ۱۳۵۵ و در ارتفاع تقریبی ۴۴۰ متری از یال شمال شرقی ساخته شده‌است.
 6. جانپناه فلزی ۴۰۰۰ که در سال ۱۳۶۰ و در ارتفاع ۴۰۰۰ متری یال شمالی ساخته شده است.
 7. جانپناه فلزی ۵۰۰۰ که در ارتفاع ۴۶۳۰ متری یال شمالی ساخته شده‌است ولی معروف به جانپناه ۵۰۰۰ است.

به علاوه قرارگاه‌های کوهنوردی پلور در جبهه غربی و رینه در جبهه جنوبی تسهیلاتی مانند وسیله رفت‌وآمد تا پای صعود، امکان شب‌مانی و راهنمای کوهنوردی ارائه می‌دهد.

یخچال‌های معروف

 • یخچال سیوله (جبهه شمالی)
 • یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
 • یخچال عروسکها (جبهه شمالی)
 • یخچال دره یخار (شمال شرقی)
 • یخچال خورتاب سر
 • یخچال شمال غربی
 • یخچال غربی

آبشار

آبشار یخی در جبهه جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجوددارد که درجهان منحصربه فرد است. بلندی آن ۷ متر و قطر آن ۳ متر می‌باشد. یخ آن هیچ‌گاه ذوب نمی‌شود. در فصل تابستان، هر روز بر اثر تابش آفتاب در حدود ظهر و یک ساعت بعد از ظهر، دمای هوا به بالای صفر می‌رسد و به دنبال آن آب بسیار کمی جاری می‌شود و در حدود بعد از ظهر، دمای هوا به زیر صفر می‌رسد و یخ ذوب شده دوباره منجمد می‌شود و به این ترتیب آبشاری یخی پدید می‌آید که همواره یخ زده است. در بالای این آبشار گودالی وجود دارد که در تمام طول سال پوشیده از برف است. آبشار یخی کوه دماوند با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین آبشار در خاورمیانه می‌باشد.

پوشش گیاهی

 در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند که برخی از آن‌ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می‌شود. گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده‌اند عبارتند از: کلاه میرحسن دماوندی، کزل دماوندی، بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، ریش قوش دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، زنگوله‌ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی. در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متر علف و بته‌های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند. برخی از انواع بته‌های خاردار دماوند عبارتند از: کلاه میر حسن دماوندی، خارپشتی، گونه‌های هزار خار (مانند گون)، بته‌های بنفش رنگ اسپرس پشته‌ای و گچ دوست گل سنگی. از گونه‌های ورموت (افسنتین) نیز در دماوند وجود دارند که عبارتند از: درمنهٔکوهی، درمنهٔمعطر،درمنهٔکوهسری و گونهٔفراواندرمنهٔشرقی. برخی دیگر از گونه‌های گیاهای دماوند عبارتند از: کاج آلپ، اسپرس کوهی نیمه کروی، گون، یاسمن صخره‌ای، ازمکی کوهسری، پیربهار دنایی، شبدر شاه بلوطی، ترشک کوهسری، دغدغک البرزی، پلاخور بوته‌ای، گالش انگور، تیره گل، نسترن وحشی، قفقازی، رُز گردآلود، گز، علف بره، چمن آراراتی، چمن گندمی آسیای مرکزی، جاروی علفی بامی، علف قرمز، جو چمنزار، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، چاودار هراتی، شبه یولاف شکننده، ریش سنبل، خشخاش طناز، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، چون جاشیر، سریش و در جاهای مرطوب زبان طلا، پیرسنبل، قدومهٔپرشاخه،جعفری فرنگی معطر، بادرنجبویهٔ دنایی، خاکشیر تلخ کوتوله، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ نقره گون، آزاد بری، پنجه برگ همدانی، دنایی، سنبلهٔارغوانی و مینای پرکپهٔبرگنقره‌ای. دامنهٔکوهدماونددرارتفاع۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملاً پوشیده از شقایق است. این شقایق منحصر به فرد در دنیا شناخته شده است و با نام شقایق لار و رینه در کتاب‌های معتبر گیاه‌شناسی جهان به ثبت رسیده. همچنین این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی است؛ حتی در ارتفاعات بلند دماوند نیز (زیر چهار هزار متر) از این بابت فقر چندانی وجود ندارد.

 تنوع جانوری

این منطقه به دلیل موقعیت ویژه آنکه از شمال به جنگل و از جنوب به کوه‌های هم ‌مرز کویر مشرف است، میزبانان و انواع مختلفی از جانوران از جمله جانوران شکارچی چهارپا روباه، شغال، سگ و گرگ در پیرامون دماوند پراکنده‌اند. این جانوران تا ارتفاع ۴۰۰۰متری کوه دماوند هم دیده می‌شوند. خرس‌ها هم در این منطقه وجود دارند، اما بیشتر در غرب و شمال دیده می‌شوند و از ارتفاعات بلند دوری می‌کنند.

جانوران گیاه‌خوار کل‌ و بز، قوچ ‌و میش، گراز، خرگوش. به جز حیوانات گراز و خرگوش که در دشت‌های کوهپایه‌ای کوه دماوند زندگی می‌کنند، دیگر جانوران فصل‌های گرم را در ارتفاعات سپری کرده و با سرد شدن هوا به مرور ارتفاع کم می‌کنند. این جانوران تا ۵۰۰۰ متری هم بالا می‌روند.

پرندگان از پرندگان شکارچی، عقاب طلایی، جغد و خفاش را می‌توان نام برد. دیگر پرندگان این منطقه تیهو، کبک، بلدرچین، سینه سیاه و طوطی دارکوب هستند.

دیگر جانوران تقریباً ۵ نوع مار، انواع عقرب، بزمجه، انواع خانواده موش‌ها و گورکند را منطقه دیده می‌شوند. بیشتر گزنده‌های این محدوده سم مهلکی ندارند؛ حتی نیش خطرناک‌ترین خزنده‌ها نیز تا چند ساعت پس از گزش قابل درمان است. در کوه دماوند، گزندگان در ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰ متر، بسیار کم به چشم می‌خورند.

بر روی قله دماوند، لاشه یخ‌زده چند حیوان دیده می‌شود. این لاشه‌ها چندین سال است که در این مکان دیده می‌شوند و شامل حیواناتی مانند گوسفند و بز کوهی است. دلیل راه یابی این حیوانات به قله کوه دماوند و مرگ آن‌ها به خوبی مشخص نیست؛ شاید به دلیل وجود گاز گوگرد، سرما، گرسنگی و یا غیره مرده باشند.

شرایط و مقررات

  قبل از ثبت نام در برنامه‌های آلابرز قوانین و مقررات برنامه را مطالعه بفرمایید.

سایر خدمات

 • مربی رسمی فدراسیون و مسلط به منطقه 
 • وسیله نقلیه محلی از ناندل تا پای صعود (رفت و برگشت)
 • بیمه مسئولیت مدنی
 • اقامت در روستای ناندل
 • وسیله نقلیه متناسب با تعداد نفرات ثبت نام کننده

موارد آموزشی

 • اصول تغذیه در ارتفاع
 • آموزش کوله چینی و گره‌ها

فرم ثبت نام یا رزرو تور دماوند شمال شرقی

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام نام خانوادگی موبایل ایمیل
مبلغ هر نفر: 845,000 تومان  تومان
کل مبلغ قابل پرداخت:  تومان